Uudised

Irdtorni lahendus avab Eesti lennujuhtidele palju uusi võimalusi nii kodus kui võõrsil

Postitatud 12. Mai 2022

Täna esitleti Lennuliiklusteeninduses esmakordselt irdtorni – uut Eestis loodud tehnoloogilist lahendust, mis võimaldab Eesti lennuväljadel toimuvaid lende koordineerida Tallinnas asuvast juhtimiskeskusest. Kuressaare lennuvälja videopilti saab täna juba distantsilt näha. Esimene lennuväli, millele hakatakse osutama lennuliiklusteenust irdtornikeskusest, on Tartu. Sellele järgnevad Kuressaare, Pärnu ja Kärdla. 

Irdtorn

Irdtorni tehnoloogia võimaldab osutada lennuliiklusteenust ühest keskusest samal ajal mitmel lennuväljal. Lennuväljadele on rajatud kaameratega tornid, mis pakuvad 360-kraadist vaadet lennujuhile, kes vaatleb seda suurtelt ekraanidelt. Esmalt pakutakse lahendust ühele lennuväljale, aga tulevikus võimaldab see ühel lennujuhil juhtida üheaegselt kuni kolme lennuvälja tööd. Üleminek irdtorni tehnoloogiale on Eesti regionaalsetel lennuväljadel kavas lõpule viia 2025. aasta lõpuks. 

„Uus lahendus tagab ööpäevaringse ohutu ja kvaliteetse lennujuhtimise, mida ei mõjuta ilmaolud. Ühtlasi saame selle abil pakkuda lennuliiklusteenuseid paindlikumalt ja kuluefektiivsemalt: töötame video-audiosüsteemi vahendusel ja lennujuhi töökoht ei pea enam asuma teenust vajava lennuvälja füüsilises tornis. Nii saame ühtlustada kõikidele Eesti regionaalsetele lennuväljadele pakutavat teenust, luua sarnased protseduurid ja õhuruumid,“ rääkis Teve Rahula, Lennuliiklusteeninduse äriarenduse osakonna juht. “Tegu on lahendusega, mis võimaldab Eesti lennujuhtidel pakkuda oma teenuseid ka teistele riikidele. Lennundusturg on viimastel aastatel väga palju muutunud ja lennujuhtide jaoks on konkurentsiolukord tihenenud. Irdtorni tehnoloogia annab võimaluse konkureerida rahvusvaheliselt. See on meile äriliselt tähtis ja põnev tulevikuperspektiiv,“ lisas ta.
 
Lennuliiklusteeninduse ja Cybernetica ASi koostöös valminud lahendust on välja töötatud juba alates aastast 2016 ja selle sünnile on kaasa aidanud 45 eksperti. Tänaseks on kaugjuhitava lennujuhtimistorni ehk irdtorni tehnoloogia arenduse Cybernetica ASilt ostnud Austraalia suurettevõte Adacel Technologies Ltd, kel on kavas eestlaste loodud tehnoloogia ka teistes riikides kasutusele võtta. „Irdtorni süsteem on loodud avatud arhitektuuri põhimõtteid silmas pidades ja seda saab integreerida olemasolevate või uute lennuliikluse korraldamise, suhtlus-, navigeerimis- ja jälgimissüsteemidega. See tähendab, et lahendus on väga paindlik ning võib sobida erinevatele lennuväljadele ja lennujuhtidele kõikjal maailmas. See tehnoloogia avab kõigi lennundusega seotud ettevõtete jaoks tohutult võimalusi. Ootame põnevusega, kuidas saame selle abil lennundusvaldkonda veelgi turvalisemaks ja tõhusamaks muuta,“ ütles Adaceli tegevjuht Daniel Verret

Lennuliiklusteeninduse AS on uue põlvkonna lennujuhtimisteenuste pakkuja Eestis, mille peakontor asub Tallinnas. Pakume ohutuid ja tõhusaid lennujuhtimisteenuseid koos lennuliikluse korraldamise konsultatsioonide ja koolitusteenustega. Lennuliiklusteeninduse AS tegutseb Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas ja ettevõtte ainuomanikuks on Eesti Vabariik.

Adacel on ülemaailmne tehnoloogiaettevõte, mis arendab ja juurutab lennuliikluse juhtimissüsteeme ning lennujuhtimise simulatsiooni- ja koolituslahendusi. Ettevõte asutati 1987. aastal ja käesolevast aastast asub Euroopa esindus ja irdtorni arenduskeskus Tallinnas.