
Mehitamata lennundus
Droonide lennutamine muutub järjest populaarsemaks nii hobipilootide kui professionaalide hulgas ning droonid kasutavad sama õhuruumi ka lennukite ja helikopteritega.
Lisaks lennuväljade lähiümbrustele on üle Eesti erinevaid alasid, kus kehtivad erinevad reeglid, mille järgmine on oluline, et tagada ohutus nii õhus kui ka maapinnal. Droonikaart kuvab Eestis kehtivaid droonilennutamise reegleid ja võimaldab droonilendude kooskõlastamist Lennuliiklusteeninduse AS-iga Tallinna lähialas.
Droonidele kehtivad reeglid on Transpordiameti kodulehel: https://transpordiamet.ee/droonid.
Droonikaart on kasutatav veebiaadressil utm.eans.ee/ning nii Apple’i kui ka Androidi mobiilirakendustena.
Seitse sammu droonikaardi kasutamiseks:
- Tee piloodikonto
Konto loomise järel saab registreerida droonilende ja küsida õhkutõusuluba.
Droonikaardi vaatamiseks ei pea rakendusse sisse logima. Soovitatav on seda siiski teha ja oma lennu kohta lennutegevuse plaan esitada. See aitab tõsta teadlikkust õhuruumis toimuva kohta.
Kui soovid kontot luua, mine alustuseks aadressile utm.eans.ee/
Autentimine ja sisselogimine
- Autentimine on vajalik, et esitada lennutegevuse plaan või muuta kasutajaprofiilis andmeid.
- Eesti kodanike autentimine toimub Smart-ID ja Mobiil-ID-ga.
- E-postiga (st kasutajanime ja parooliga) droonikaardi rakendusse sisenemine on mõeldud kasutamiseks ainult erandjuhul: Eesti ID-kaardita mittekodanikele.
Piloodikonto loomine
- Autentimise järel logi Smart-ID või Mobiil-ID-ga sisse. Esmakordsel sisselogimisel küsitakse sinu kontaktandmeid. Palun täida kohustuslikud väljad.
- Droonikaardi rakendusse tuleb üles laadida kaugpiloodi pädevustunnistus. Oma kaugpiloodi ID ja pädevustunnistuse leiad Transpordiameti lennuohutuse järelevalve infosüsteemist LOIS (lois.transpordiamet.ee).
- Lendamiseks on vajalik ka käitajakonto.
2. Tee käitajakonto või liitu teise käitajaga
- Enda käitajakonto registreerimist saad alustada „Minu konto“ lehelt või „Minu profiil“ lehelt.
- Vali, kas sa esindad era- või juriidilist isikut ja täida vajalikud väljad. Oma käitaja registreerimisnumbri ja käitaja registreerimistunnistuse saad Transpordiameti lennuohutuse järelevalve infosüsteemist LOIS (lois.transpordiamet.ee).
- Eraisiku käitajakonto loomine ei ole vajalik siis, kui sa ei lenda eralende ja kasutad juriidilise isiku käitajakontot. Juriidiline isik saab enda käitajakonto juurde liita teisi piloote.
3. Kontrolli õhuruumi reegleid
Kliki kaardil kohal, kus plaanid drooni lennutada. Näed selle ala kõrgusepiiranguid ja muid kehtivaid käitamistingimusi, millega pead oma lendu planeerides arvestama. Veendu, et selles kohas tohib õhku tõusta ja et sul on kõik vajalikud load olemas.
Pane tähele, et erinevates geograafilistes alades võib vajalike lubade taotlemise viis erineda.
Rohkem infot erinevatest geograafilistest aladest leiad siit: https://transpordiamet.ee/lennundus-ja-lennuohutus/droonidmehitamata-ohusoidukid/geograafilised-alad
4. Tee lennutegevuse plaan
Droonikaardi rakenduses saad esitada maksimaalselt neljatunnise kestusega lennutegevuse plaani. Lennutegevuse plaani maksimaalne mõõde on 1000 meetrit, aga sinu lennu ulatus avatud kategoorias sõltub VLOS tingimustest (vaata rohkem: KKK).
Avatud kategooria tingimustel:
- Avatud kategoorias drooni lennutamisel ei ole kohustust esitada lennutegevuse plaani (v.a kopteriplatsidel – vt ). Soovitame seda siiski teha ohutuse tagamiseks, nii et ka teised kaugpiloodid teaksid sinu lennust.
- Lennutegevuse plaani saad esitada kuni 7 päeva enne plaanitavat lendu.
Droonilennud Tallinna lähiala kopterplatsidel:
- Kopteriplatsidel lendamiseks tuleb alati esitada lennutegevuse plaan ja õhkutõusuks luba küsida.
- Lennutegevuse plaani saad esitada kuni 7 päeva enne plaanitavat droonilendu, kuid seda tuleb teha vähemalt 15 minutit enne õhkutõusu.
- Juhendid, kuidas toimida teistel kopteriplatsidel, leiad siit: https://transpordiamet.ee/lennundus-ja-lennuohutus/droonidmehitamata-ohusoidukid/geograafilised-alad
Lennud kõrgemal avatud kategoorias käitamise piiridest:
- Nende lendude jaoks on kohustuslik esitada lennutegevuse plaan ning see vajab erikategooria käitamisluba. Erikategooria lendude kohta võid lugeda Transpordiameti kodulehelt: https://transpordiamet.ee/lennundus-ja-lennuohutus/droonidmehitamata-ohusoidukid/erikategooria
- Lennutegevuse plaani saab esitada kuni 7 päeva enne plaanitavat droonilendu, kuid seda tuleb teha vähemalt 15 minutit enne õhkutõusu.
5. Taotle õhkutõusuluba
- Kui õhkutõusu aeg on käes (kuni 1 min enne), vali oma lennutegevuse plaan ja vajuta
Enne loa saamist ei tohi õhku tõusta.
- Kui õhuruum pole siiski plaanitud ajal vaba, saadab lennujuht sulle läbi droonikaardi teavituse ja info, mille alusel lennutegevuse plaani uuesti esitada. Uuesti saatmiseks vali olemasolev lennutegevuse plaan ja vajuta nuppu
6. Lenda
Droonidele kehtivad reeglid on Transpordiameti kodulehel: https://transpordiamet.ee/droonid.
- Jälgi, et drooni õhkutõusuplatsi vahetus läheduses ei oleks inimesi, kes võivad droonile ette jääda, ja õhkutõusuplats oleks takistustest (sh teistest droonidest) vaba.
- Lennates avatud kategoorias peab droon olema kogu lennu vältel vaateväljas, st silmaga nähtav.
Ohutuse tagamiseks võib lennujuht sinuga ühendust võtta. Selle jaoks ole kättesaadav droonikaardi ja telefoni teel. Veendu, et sul on telefonil vajalikud helinad sees, juhuks, kui sinuga on vaja ühendust võtta või lennujuht saadab sulle teavituse.
- Juhul kui lennujuht saadab sulle droonikaardi kaudu teavituse, siis selle kättesaamisel tuleb vajutada nuppu
- Juhul kui lennujuht ei saa sinuga ühendust droonikaardi kaudu, võib ta sulle helistada.
Kui droon lendab kontrollimatult minema, võta koheselt ühendust lennujuhiga telefonil +372 6 258 260 ning anna edasi järgnev info: mis suunas droon lendas, järelejäänud maksimaalne lennuaeg tulenevalt aku kestvusest, maksimaalne drooni kiirus.
7. Sulge lennuplaan
- Peale maandumist või lennu tühistamiseks vajuta kindlasti nuppu
- Kui esitasid lennutegevuse plaani, aga ei soovi lennata, vajuta nuppu
Pane tähele – GPS-häired!
Eestis esineb GPS-häireid, eriti idapiiril, millest tulenevalt võid kaotada kontrolli oma drooni üle.
Kuidas kasutada droonikaart?
KKK
Kuidas saada luba Tallinna Tornilt?
Tallinna Tornilt saab õhkutõusu luba küsida droonikaardi kaudu, kui oled eelnevalt esitanud lennutegevuse plaani. Telefoni teel võta torniga ühendust ainult eriolukorras või kui droonikaart ei toimi.
Mis on NOTAM?
NOTAM tähistab terminit Notice To Airmen ehk lennutegevusega seotud personalile mõeldud teateid. NOTAM-teated on kohustuslikud kõikidele pilootidele (nii mehitatud kui ka mehitamata pilootidele, sh lennutades droone avatud kategoorias). NOTAM-teated leiad siit: https://aim.eans.ee/notampib/notampib.pdf
Kuidas lugeda NOTAM-eid?
NOTAM-teated sisaldavad paljusid akronüüme. Nende mõistmiseks palume tutvuda AIP 1. osa (GEN) alaosaga GEN 2.2., mille leiad siit: https://aim.eans.ee/et/eaip Droonikaardil kuvatakse kõik NOTAM-id vähemalt kõrguseni 1000 jalga.
NOTAM sisaldab NOTAM-i ID-d,
- kirjeldust,
- piirangu lennukõrgust (nt SFC-FL055)
- kehtivuse ajagraafikut (nt 04 1309-1500, 05 06 07 0700-1500),
- algus- ja lõpuaega (nt 3.2.2025 09:00 – 28.2.2025 18:00).
SFC tähendab maapinda ja FL lennutasandit (FL055 tähendab kõrgust 5500 jalga).
Mis on lennutegevuse plaan?
Läbi droonikaardi esitatav info, mis sisaldab planeeritud droonilennu asukohta, kõrgust, aega ning infot kaugpiloodi ja drooni kohta.
Mis on VLOS ja BLOS?
VLOS on Visual Line of Sight ehk visuaalne otsenähtavus. VLOS on üks avatud kategooria reeglite järgi lendamise nõuetest. Droonidele kehtivad reeglid leiad Transpordiameti kodulehelt: https://transpordiamet.ee/droonid.
Mis on käitaja, miks mul seda vaja on ja kus ma selle teha saan?
Infot sellest leiad Transpordiameti kodulehelt: https://transpordiamet.ee/lennundus-ja-lennuohutus/droonidmehitamata-ohusoidukid/kaitajaks-registreerimine
Sain teate "Your account has been suspended."
See tähendab, et käitajakonto registreerimisdokumendi kehtivusaeg on läbi. Seda saab uuendada, valides paremalt ülevalt "Käitajakonto". Edasi liikuda menüüs "Registreering" alla, kus saab uuendada käitaja registreerimisdokumenti ja kehtivusaega.
Kasutajatugi
Tagasiside ja kasutajatugi (sh probleemide korral) on aadressil utm [at] eans.ee (utm[at]eans[dot]ee)
Kui droonikaart ei tööta lennutegevuse plaani esitamiseks, aga soovid lennata Tallinna lähialas kõrgemal avatud kategoorias käitamiseks lubatud piiridest või geograafilistes piirkondades, mis on kehtestatud kopteriplatside lähedusse, siis võta ühendust lennujuhiga telefonil +372 6 258 260.