Droon

Mehitamata lennundus

Droonide lennutamine muutub järjest populaarsemaks nii hobipilootide kui professionaalide hulgas ning droonid kasutavad sama õhuruumi ka lennukite ja helikopteritega.

Lisaks lennuväljade lähiümbrusele on üle Eesti erinevaid piirangualasid, kus kehtivad tavapärasest teistsugused reeglid ning mille järgmine on oluline, et tagada ohutus nii õhus kui ka maapinnal. Et teha nendes reeglites orienteerumine lihtsamaks, oleme toonud kasutajateni rakenduse, mis kuvab Eestis kehtivad droonilennutamise reeglid ja võimaldab droonilendude kooskõlastamist Lennuliiklusteenindus AS-iga Tallinna lähialas. Lisaks on kõik droonide lennutamise reeglid on kirjas Transpordiameti kodulehel: https://transpordiamet.ee/droonid.

Rakendus on kasutatav veebiaadressil utm.eans.ee/avm/ ning lähiajal jõuavad droonipilootideni lisaks ka mobiiliäpid nii Apple’i kui Androidi kasutajatele.

UTM kaart

 

Kuidas tarkvara kasutada.

  • Lennutegevuse plaan – läbi rakenduse esitatav info, mis sisaldab planeeritud droonilennu asukohta, kõrgust, aega ning infot kaugpiloodi ja drooni kohta.
  • Õhkutõusuluba – lennujuhi poolt antav kooskõlastus drooni õhkutõusmiseks

 

Konto loomine

Konto loomine võimaldab registreerida droonilende ja küsida õhkutõusuluba nõutud piirkondades (nt geograafilistes piirkondades, mis on kehtestatud kopteriplatside lähedusse, lendamiseks erikategooria tingimustel). Kaardilt reeglite vaatamiseks ei pea rakendusse sisse logima või kontot looma. Konto loomine on vajalik, et saaksid esitada lennutegevuse plaane ning küsida õhkutõusuluba.

Kui soovid kontot luua, mine alustuseks aadressile utm.eans.ee/avm/

  1. Autentimine ja sisselogimine
    1. Autentimine toimub hetkel Smart ID-ga ja lähiajal lisandub võimalus Mobiil ID-ga autentida. E-postiga (st salasõna ja parooliga) rakendusse sisenemine on mõeldud kasutamiseks ainult erandjuhul: mittekodanikest erikategooria käitajad, kellel puudub Eesti ID kaart.
    2. Autentimine on vajalik siis, kui on vaja esitada lennutegevuse plaan või muuta kasutajaprofiilis andmeid.
    3. Droonikaardi vaatamiseks ei pea rakendusse sisse logima. Soovitatav on seda siiski teha ja oma lennu kohta lennutegevuse plaan esitada. See aitab tõsta teadlikkust õhuruumis toimuva kohta.
  2. Rakenduses kaugpiloodi konto tegemine
    1. Esmakordsel autentimisel küsitakse sinu kontaktandmeid. Palun täida kohustuslikud väljad. Oma kaugpiloodi ID ja pädevustunnistuse leiad Transpordiameti lennuohutuse järelevalve infosüsteemist LOIS (lois.transpordiamet.ee).
    2. Rakendusse tuleb üles laadida ka kaugpiloodi pädevustunnistus.
  3. Käitajaks registreerumine
    1. Järgmisena registreeri end käitajana. Vali, kas sa esindad era- või juriidilist isikut ja täida vajalikud väljad. Oma käitaja registreerimisnumbri ja käitaja registreerimistunnistuse saad Transpordiameti lennuohutuse järelevalve infosüsteemist LOIS.
  4. Õhuruumi reeglid
    1. Kliki kaardil kohal, kus plaanid drooni lennutada. Näed selle ala kõrgusepiiranguid ja muid kehtivaid käitamistingimusi, millega pead oma lendu planeerides arvestama. Veendu, et selles kohas tohib õhku tõusta ja et sul on kõik vajalikud load olemas.
  5. Lennutegevuse plaani esitamine
    1. Avatud kategooria tingimustel:
      1.  Avatud kategoorias drooni lennutamisel ei ole kohustust esitada lennutegevuse plaan (v.a geograafilistes piirkondades, mis on kehtestatud kopteriplatside lähedusse). Soovitame seda siiski teha ohutuse tagamise eesmärgil, nii et ka teised kaugpiloodid teaksid, et sa seal lendad.
      2.  Kui soovid esitada lennutegevuse plaani, saad seda esitada kuni 7 päeva enne plaanitavat lendu.
      3.  Kui õhkutõusu aeg on käes, vajuta plaanil “Taotle õhkutõusuluba” ja rakendus annab selleks loa automaatselt.
    2. Droonilennud Tallinna lähiala kopterplatsidel:
      1.  Kopteriplatsidel lendamiseks tuleb esitada lennutegevuse plaan ja õhkutõusuks alati luba küsida.
      2.  Lennutegevuse plaani saab esitada kuni 7 päeva enne plaanitavat droonilendu, kuid seda tuleb teha vähemalt 30 minutit enne õhkutõusu. Selleks vajuta drooni ikoonile ja lisa vajalikud andmed.
      3.  Kui õhkutõusu aeg on käes (kuni 1 min enne), vajuta plaanil “Taotle õhkutõusuluba” ning oota ära lennujuhi kooskõlastus. Enne kooskõlastuse saamist ei ole lubatud lendu alustada.
      4.  Kui õhuruum pole siiski plaanitud ajal vaba, saadab lennujuht sulle läbi rakenduse teavituse ning aja, mille pärast võid sama lennutegevuse plaani uuesti esitada. Uuesti saatmiseks vali olemasolev lennutegevuse plaan ja vajuta nuppu „Esita uuesti“.
    3. Lennud kõrgemal avatud kategoorias käitamise piiridest:
      1.  Selliste lendude jaoks on kohustuslik esitada lennutegevuse plaan ning see vajab eelnevat erikategooria käitamisluba. Erikategooria lendude kohta võid lugeda Transpordiameti kodulehelt.
      2.  Lennutegevuse plaani saab esitada kuni 7 päeva enne plaanitavat droonilendu, kuid seda tuleb teha vähemalt 30 minutit enne õhkutõusu. Selleks vajuta drooni ikoonile ja lisa vajalikud andmed.
      3.  Kui õhkutõusu aeg on käes (kuni 1 min enne), vajuta plaanil “Taotle õhkutõusuluba” ning oota ära lennujuhi kooskõlastus. Enne kooskõlastuse saamist ei ole lubatud lendu alustada.
      4.  Kui õhuruum pole siiski plaanitud ajal vaba, saadab lennujuht sulle läbi rakenduse teavituse ning aja, mille pärast võid sama lennutegevuse plaani uuesti esitada. Uuesti saatmiseks vali olemasolev lennutegevuse plaan ja vajuta nuppu „Esita uuesti“.
  6. Drooni lennutamine
    1. Kontrolli rakendusest õhkutõusu kohas kehtivaid käitamistingimusi ja nende täitmine on kohustuslik kõikidele kaugpilootidele.
    2. Jälgi, et drooni õhkutõusu platsi vahetus läheduses ei ole teisi isikuid, kes võivad droonile ette jääda ja õhkutõusu plats oleks takistustest (sh teistest droonidest) vaba.
    3. Veendu, et lennates Tallinna lähialas kõrgemal avatud kategoorias käitamiseks lubatud piiridest ja/või geograafilistes piirkondades, mis on kehtestatud kopteriplatside lähedusse, on eelnevalt olemas lennujuhi luba õhkutõusuks.
    4. Lennates avatud kategoorias peab droon olema kogu lennu vältel vaateväljas, st silmaga nähtav.
    5. Kui lennujuht on sulle saatnud rakenduse kaudu teavituse, siis selle kättesaamisel tuleb vajutada nuppu „Kinnitan“.
    6. Kui sa oled lennutegevuse plaani esitanud ja õhkutõusuks loa saanud, siis tuleb kindlasti lend peale drooni maandumist rakenduses lõpetada, vajutades nuppu “Lõpeta lend”.
    7. Veendu, et sul on telefonil vajalikud helinad sees, juhuks, kui sinuga on vaja ühendust võtta või lennujuht saadab sulle teavituse.
    8. Kui droon väljub sinu kontrolli alt ning lendab kontrollimatult edasi, võta koheselt ühendust lennujuhiga tel +372 6 258 260 ning anna edasi järgnev info: mis suunas droon lendas; järelejäänud maksimaalne lennuaeg tulenevalt aku kestvusest; maksimaalne drooni kiirus.
  7. Kasutajatugi
    1. Tagasiside ja kasutajatugi (sh probleemide korral) on aadressil utm [at] eans.ee
    2. Kui soovid lennata Tallinna lähialas kõrgemal avatud kategoorias käitamiseks lubatud piiridest või geograafilistes piirkondades, mis on kehtestatud kopteriplatside lähedusse ja sul on vaja esitada lennutegevuse plaan kuid droonirakendus ei tööta, siis võta ühendust lennujuhiga, tel +372 6 258 260.
  8. Droonilennu tühistamine/katkestamine
    1. Lennutegevuse plaani saad tühistada vajutades nuppu „Loobu“.
    2. Kui sa oled taotlenud luba õhkutõusuks aga siiski lendu ei alusta, siis lennu tühistamiseks vajuta nuppu „Loobu“.
    3. Kui soovid droonilennu lõpetada plaanitust varem, siis vajuta nuppu „Lõpeta lend“.