Uudised

Lennuliiklusteeninduse AS ja Cybernetica tutvustavad suurimal lennuliikluse messil Eestis välja töötatud irdtorni

Postitatud 30. juuli 2019

Lennuliiklusteeninduse AS (EANS) koostöös Cybernetica AS-iga osaleb esmakordselt maailma suurimal lennuliikluse korraldamise messil World ATM Congress 2019, et tutvustada Eestis väljatöötatud irdtorni lahendust, millega saab distantsilt juhtida lende mitmel lennuväljal korraga.

„Irdtorn ehk kaugtorn (remote tower) on lähilennujuhtimise lahendus, mis võimaldab lendude juhtimiseks vajamineva visuaalse informatsiooni kuvada lennujuhile videosüsteemide vahendusel ehk lennujuhi töökoht ei pea asuma teenust vajava lennujaama vahetus läheduses. Lennujuhtimiseks vajalik visuaalne pilt võetakse vastu lennuväljal asuvate kaamerate kaudu ning edastatakse lennujuhtide panoraamekraanile,“ tutvustas Lennuliiklusteeninduse AS  juhatuse liige Üllar Salumäe. Tema sõnul loob selline lähenemine võimaluse samaaegselt juhtida lende mitmel lennuväljal ja pakkuda kuluefektiivsemalt kõrge kvaliteediga ohutut teenust.

„Kuna World ATM Congress’il osalevad maailma juhtivad lennundusvaldkonna tootearendajad, eksperdid, sidusrühmad ja aeronavigatsiooniteenuste pakkujad, siis on antud mess ideaalne koht, kus lähemalt tutvustada meie irdtorni lahendusi ning selle võimalusi lennunduskogukonnale,“ selgitas Salumäe messil osalemise põhjust.

Eesmärgiks üks juhtiv irdtornikeskus

Irdtorni arendamist alustati 2016. aasta septembris eesmärgiga töötada välja Eesti turu vajadustest lähtuv lennujuhtimise lahendus. „Kuna Eestis on ainult üks suurem lennujaam ning neli regionaalset lennujaama, siis ei ole otstarbekas kasutada lendude juhtimiseks erinevaid süsteeme, vaid viia regionaallennuväljad üle ühtsele lennujuhtimissüsteemile, mille eelduseks on irdtorni lahenduse olemasolu,“ selgitas Salumäe. Kuigi maailmas on olemas ka teisi irdtorni lahendust pakkuvaid ettevõtted, oli majanduslikult soodsam luua vajaminev süsteem ise.