Uudised

Tartu lennuvälja irdtorni süsteem REVAL sai Eesti Transpordiametilt aeronavigatsiooniseadme sertifikaadi

Postitatud 15. Märts 2023

Irdtorni süsteemi REVAL arendas välja Lennuliiklusteenindus koostöös Adacel Technologies Limitediga (Adacel) ning selle eesmärk on aidata Lennuliiklusteenindusel digitaliseerida kõik Eesti regionaallennuväljad aastaks 2025.

Irdtorn

„Tartu süsteemile kulges sertifikaadi taotlemine sujuvalt, kuna sama protsess oli juba varasemalt läbitud Kuressaare lennuvälja tarbeks välja arendatud süsteemile.  Tegemist on järjekorras juba teise REVAL-i süsteemiga, millele Eesti Transpordiamet aeronavigatsiooniseadme sertifikaadi väljastas,“ selgitas Lennuliiklusteeninduse tegevjuht Ivar Värk.

„Olen kahe ettevõtte vahelise sujuva koostöö ja jätkuva edu üle väga uhke. Sertifikaat annab kindlustunnet nii meie meeskonnaliikmetele kui ka klientidele, et oleme õigel teel,“ ütles Adaceli tegevjuht Daniel Verret. „Ühelt poolt Lennuliiklusteeninduse visioon ja teisalt meie töötajate tehnoloogilised teadmised annavad meile võimaluse muuta Eesti õhuruumi korraldust ja moderniseerida lennuliiklusteenuseid regionaalsetes lennujaamades kogu maailmas,“ ütles Verret.

Tartu irdtornile aeronavigatsiooniseadme sertifikaadi saamine on oluline eeldus Tartu lennuväljal lennuinfo teenuse (AFIS) kesksesse Tallinna irdtornikeskusesse üle toomiseks. Teenuse üle toomisele eelnesid aktiivsed varioperatsioonid, kus Tartu AFIS teenust osutati testimise eesmärgil Tallinnast irdtornikeskusest. Samal ajal oli mehitatud ka Tartu tavatorn, kust vajadusel oli võimalik teenus üle võtta. 

„Varioperatsioonid kestsid kuni 10. märtsini, misjärel esitame Eesti Transpordiametile taotluse anda heakskiit Tartu lennuinfoteenuse osutamisele Tallinnas asuvast irdtornikeskusest. Peale heakskiidu saamist saamegi hakata Tartus lennuinfoteenust pakkuma püsivalt irdtornikeskusest,“ selgitas Värk.

REVAL
Irdtorn REVAL on loodud modulaarse, avatud arhitektuuri põhimõttel, mis sobib lennuvälja erinevate käitamisvajaduste rahuldamiseks, sealhulgas integreerimiseks olemasolevate või uute lennuliikluse korraldamis-, side-, navigatsiooni- ja seiresüsteemidega. Irdtorni lahendust saab kasutada eemalt või kohapeal, ühe või mitme lennuvälja käitamiseks. Kaugkasutuse korral toimib irdtorn nii iseseisvalt üks ühele lennuvälja juhtimislahenduses kui ka osana irdtornikeskusest, kust osutatakse teenust mitmele lennuväljale korraga.

Lennuliiklusteeninduse AS on uue põlvkonna lennujuhtimisteenuste pakkuja Eestis, mille peakontor asub Tallinnas. Pakume ohutuid ja tõhusaid lennujuhtimisteenuseid koos lennuliikluse korraldamise konsultatsioonide ja koolitusteenustega. Lennuliiklusteeninduse AS tegutseb Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas ja ettevõtte ainuomanikuks on Eesti Vabariik. 

Adacel on ülemaailmne tehnoloogiaettevõte, mis arendab ja juurutab lennuliikluse juhtimissüsteeme ning lennujuhtimise simulatsiooni- ja koolituslahendusi. Ettevõte asutati 1987. aastal ja käesolevast aastast asub Euroopa esindus ja irdtorni arenduskeskus Tallinnas. Lisateavet leiate aadressilt adacel.com.